imkanlar
20
Eki 2023
2023-2024 Öğretim Yılı Kültür Ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler Ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Burs Duyurusu

Başarı Bursu Başvuruları Başlıyor 

Türkiye’de eğitim alan ve halihazırda Türkiye’de bulunan, aşağıda belirtilen şartları taşıyan kısıtlı sayıda uluslararası öğrenciye Başarı Bursu verilecektir. 

Başarı Bursuna başvurular, 16 Ekim – 17 Kasım 2023 tarihleri arasında internet yoluyla alınacaktır.  Adaylar, Türkiye Bursları Başvuru Sistemi (https://tbbs.turkiyeburslari.gov.tr) üzerinden üyelik  oluşturup “Kişisel Bilgiler, Eğitim Bilgileri, Sosyal Faaliyetler, …” gibi bilgilerini doldurduktan sonra  Başarı Burs Programı’na başvuru yapabileceklerdir.  

Başvuran adaylara, başvurularının alındığına dair teyit amaçlı bildirim yapılacaktır. 

Başvuru bilgilerinin eksiksiz doldurulması ve zorunlu belgelerin taranarak uygun formatta (pdf, jpeg  vb.) sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Aksi durumda başvuru geçersiz sayılacaktır. 

Başvuru esnasında sunulan bilgi ve belgelerde herhangi bir hata ya da yanlış tespit edilmesi durumunda  başvuru geçersiz sayılacaktır. Burs verildikten sonra bunun tespit edilmesi halinde ise adaya ödenen  burs miktarları ilgili mevzuat çerçevesinde adaydan geri tahsil edilecektir. 

Başarı Bursları yalnızca bir eğitim yılı için aylık burs ödemesini kapsamakta ve bu ödeme yalnızca  eğitimin devam ettiği aylarda (en fazla 9 ay) yapılmaktadır. 

Başarı Burs Programı kapsamında kabul edilen adaylardan; 

■ Lisans öğrencilerine 1400 TL, 

■ Yüksek lisans öğrencilerine 2000 TL, 

■ Doktora öğrencilerine 2750 TL aylık burs ödemesi yapılacaktır. 

***Başarı Bursu için sınırlı kontenjan tahsis edildiğinden, kazanan adayların belirlenmesinde;  ülke, üniversite, bölüm ve düzeylere göre dengeli bir dağılım yapılacaktır.*** 

2023 Başarı Bursu Başvuru Şartları 

■ Yabancı bir ülke vatandaşı olmak ve çifte vatandaşlıklarından biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı  olmamak, (Değişim öğrencileri başvuramazlar) 

■ Halihazırda Türkiye’de bulunmak, 

■ Türkiye'de lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde en az bir akademik yıl (2 dönem) tamamlamış olmak (bilimsel hazırlık sınıfları dâhil) ve genel not ortalaması lisans öğrencileri için en  az 3.00 (4 üzerinden) ve yüksek lisans, doktora öğrencileri için en az 3.50 (4 üzerinden) olmak, 

■ Tıp Hekimliği, Diş Hekimliği ve Eczacılık lisans programlarında eğitim alınıyorsa genel not  ortalaması en az 2.50 (4 üzerinden) olmak, 

■ Türkiye Bursları kapsamında (Devlet, Hükümet ve Himaye Bursları dâhil) yer alan diğer burs  programlarından geçmişte yararlanmamış (bursları kesilenler dâhil) ve halen yararlanmıyor olmak, 

■ Herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından verilen bir burstan hâlihazırda yararlanmıyor olmak.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler  

■ 15 Eylül 2023 tarihinden sonra üniversitelerin Öğrenci İşlerinden alınmış, ıslak imzalı ve mühürlü bir  Öğrenci Belgesi (Zorunlu) 

■ 15 Eylül 2023 tarihinden sonra üniversitelerin Öğrenci İşlerinden alınmış, ıslak imzalı ve mühürlü bir  Transkript (Zorunlu) 

■ Geçerli bir kimlik ya da Pasaport Fotokopisi (Zorunlu) 

Soru ve önerilerinizi, basari@turkiyeburslari.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.  Başarılar dileriz.